Sharepoint Web Part

SharePoint Server’da Shell üzerinde bazı durumlarda kullanılmak üzere güzel özellikler vermesi bizi mutlu eder, örneğin bize sharepoint web part id nin GUID adresinden bulmamız gibi. Bu gibi özelliklerden her zaman faydalanmak gerekir. Çoğumuz PowerShell gücünü bazen unutsak da hayat kurtaran özellikleri elinde bulundurabilir. SharePoint Web Part araması için aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Senaryomuz gereği elimizde bir web part bulunmakta. Bu Web Part üzerinde herhangi bir kod dosyasına sahip değiliz yada kod var ama hangi part ismi ile gittiğini bulamıyoruz. Projemiz biraz büyük ve sizden önce bir çok arkadaşınız da proje üzerinde kod yazmış.

Bu durumda Web Part isimine ulaşmak için iki seçeneğimiz bulunmakta. Bunlardan birincisi PowerShell üzerinden diğeri ise SQL Server üzerinden sorgu yapmak vasıtıasıyladır.

Sharepoint Web Part

PowerShell üzerinden ;

Bu tür bir senaryoda direk olarak SharePoint designer ile ilgili sayfayı açarak WebPartın eklendiği yeri bulup mevcut eklenmiş Web Partın GUID adresini alınız.

sharepoint web part

Sonrasında WebPartı aramak istediğiniz sunucu üzerine giderek , aşağıdaki PS komutunu admin kullanıcısı ile çalıştırınız.

Get-SPFeature | Sort -Property Id | ft >  c:\webparts.txt

C :\ dizini altında webpartlarınızın isimleri ve ID leri ile beraber dosyamızı oluşturmuş olduk. Elinizdeki ID vasıtası ile bu dosya içerisinde web part ismine ulaşabilirsiniz. Get-SPFeatures komutu hakkında daha geniş bilgiye https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/sharepoint-server/get-spfeature?view=sharepoint-ps adresinden ulaşabilirsiniz. PowerShell ile web part örnekleri için aynı zamanda sayfamı takip edebilir yada iletişim bölümünden powershell eğitim talebinde bulunabilirsiniz.

SQL Server üzerinden ;

İster test sunucusu isterseniz de production sunucu üzerinde işlem gerçekleştirin, mevcut SharePoint sunucunuzun Datasase sunucularına erişiminiz olması gerekmektedir. Erişim sağladıktan sonra aşağıdaki SQL sorgusunu ID kısmını daha öncesinde tespit ettiğimiz bilgiler ile değiştirerek çalıştırmanız halinde size gerekli tüm çıktının döndüğünü göreceksiniz. Gerekli alanların nasıl bulunacağı ile ilgili detaylı bilgiyi SharePoint designer kullanımı ile ilgili makalede bulabilirsiniz.

SELECT w.*,
  AllDocs.DirName, 
  AllDocs.LeafName
FROM WebPartLists w INNER JOIN
    AllDocs ON w.tp_PageUrlID = AllDocs.Id
WHERE (w.tp_WebPartID = 'E33EA490-5446-4E16-ADB6-536A8BB210E5')

Sonuç olarak, Sharepoint web part ları gerçekten kullanım açısından çok güzel özellikler barındıran bir eklenti olması ile birlikte sharepoint server in bize sunduğu tüm özellikleri kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer bilgilerden faydalandığınızı düşünüyorsanız yorum bölümüne takıldığınız yeri yada sormak istediğiniz herhangi bir soruyu bana ulaştırabilirsiniz.

Leave a Reply