KB4489868 Sonrası SharePoint Dokümanlarının Salt Okunur olarak açılması hakkında

Merhaba, Mart 12 itibari ile yayınlanan KB4489868 Windows 10 güvenlik güncellemesi ile beraber SharePoint 2013 sunucuları üzerinde IE11 ile dosyalar salt okunur modda açılmaya başlamıştır.

Ayrıca gene bu güncelleme ile dosya URL adreslerinde de bozulmalar meydana gelmektedir.  Dosya adreslerinin bozulması dil dosyalarının güncellenmesi sonrası olmaktadır. İtalyanca  dilinin neden olduğu bu sorunu klasörleri düzgün isimlendirerek ve başka bir klasöre taşıyarak boşluk ve TR yada ekstra karakter olmadan düzenlerseniz tüm belgeler düzenlenebilir modda açılmaktadır.

Fakat bu kısa ve eğer dosya sayınız az ise yapılabilecek bir düzenlemedir. Sorun güncelleme kaynaklı olup MS bu konuda çalışma da başlatmıştır. En kısa zamanda yeni bir güncelleme yayınlanacaktır. Eğer bu güncellemeyi yükledi iseniz şu an için tek sorun güncellemeyi geri almanızdır. Sorunun asıl temeli özel karakterlerden kaynaklanmakta ve güvenlik güncellemesi olduğu için de sistemlerinize IT ekipleriniz tarafından yüklenmesi olası.

IT ekiplerinizi KB4489868 güvenlik güncellemesinin SP 2013 üzerinde özel karakterleri bozduğunu ileterek uyarmanızı dileriz.

Güncelleme hakkında tam detayı https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4489868/windows-10-update-kb4489868 adresinden edinebilirsiniz.

Leave a Reply