SharePoint 2013 / Office 365 Security Gurupları

Merhaba, bu yazımızda SharePoint / Office 365 üzerinde kullanıcı grup yetkilendirmeleri ve güvenlik gurupları hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Daha önceki yazımızda SharePoint 2103 üzerinde nasıl kullanıcı ve grup yetkilendirmesi yapabileceğimizi görmüştük.

Bu yazılarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

SharePoint 2013 / Office 365 Üzerinde Kullanıcı ve Grup Ekleme (tr-TR)

SharePoint 2013 / Office 365 Üzerinde Kullanıcı ve Grup Silme (tr-TR)

SharePoint 2013 güvenlik nesnelerinde, SharePoint güvenlik gurupları, site koleksiyonları içerisinde tanımlanan kullanıcı gurupları ve bunlara bağlı atanmış izinler bulunmaktadır.

Güvenlik grupları, kullanıcıları gruplara göre toplayarak daha kolay yönetilmesini ve verimli çalışmasını sağlamak için erişim kontörlü yapar.

Örneklemek gerekir ise, bir site koleksiyonu üzerinde varsayılan ziyaretçileri Gurup sahipleri ve üyelerden ayırmak için (visitors) ziyaretçi gurubu kullanılır. Yine aynı şekilde yazma ve değiştirme yetkilerine sahip kullanıcıları yönetmek için Members ve tam erişim kontrolü için güvenlik nesnelerimize Owners yetkisini tanımlayabiliriz.

Bu gurupları kendimiz de oluşturabildiğimiz gibi mevcut olanları da kullanabiliriz. Aşağıdaki adreste Yetki gurubu oluşturma ile ilgili yazımıza erişebilir ve kendi guruplarınızı oluşturabilirsiniz.

Sharepoint Permission Level Oluşturma (tr-TR)

SharePoint 2013 üzerinde mevcut yetki guruplarını görmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1 – Çark ikonuna tıklayarak Site Settings menüsüne erişiyoruz.

2 – Users and Permissions grubu altında bulunan People and groups linkine tıklıyoruz.

3 – Standart olarak linke tıkladığımızda Default Members Group ekranını açacaktır.

4 – Sol Tab da bulunan More butonuna tıklayarak listemizin tamamını görüyoruz.

Gelin hep beraber buradaki gurupların ne işe yaradıklarını da beraber inceliyelim.

[Site Name] Members

Members gurubu, SharePoint sitenize erişim hakkı vermenize yarar.Bu şekilde bu guruptaki tüm kullanıcılar, kalıtımla izinleri devralır ve alt sitelere de erişimleri bu yetki ile sağlanır. İzin isteği yapan kullanıcıları bu guruba ekleyebilir, düzenleyebilirsiniz.

[Site Name] Owners

Site koleksiyonunuza Tam Denetim düzeyinde erişim sağlar. Herhangi bir guruptaki kullanıcıların izinlerini devralır, sitede ve alt sitelerde de tam erişim sahibidir.

[Site Name] Visitors

Site koleksiyonunuzda sadece okuma düzeyi erişim yetkisi vermek için kullanabileceğiniz bir yetki gurubudur. Site ve alt sitelerinize sadece okuma izni vermek için bu guruba kullanıcı ekleyebilirsiniz. Bu kullanıcılar kesinlikle değişiklik yapamaz ya da yeni kayıt ekleyemezler.

Ana guruplar olarak Members, Owners ve Visitors guruplarını kısaca ele almaya çalıştık. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi yetki guruplarınız ve yetkilendirmelerinizi SharePoint portallarınız ve siteleriniz üzerinde önceden düzenli planlamanız güvenlik açıklarının ve data kayıplarının önüne geçecektir.

Faydalı olması dileği ile.

Leave a Reply