SharePoint Designer – 1

SharePoint Designer – 1

Herkese merhaba, Uzun zamandır planladığımız SharePoint geliştiricileri ve arayüz tasarımcısı arkadaşlarımız için yazmaya başladığımız makaleleri bu haftadan sonra parça parça olmak kaydı ile paylaşmaya başlıyoruz.

Herkes için faydalı olacak Adım Adım SharePoint Designer serisinin birinci yazısı olan indirime ve kurulum ile başlayacağız. Hemen sonrasında ise Ana Ekranı anlattığımız yazımızla serimize devam ediyor olacağız.

Bazı yazılar başlangıç düzeyi olması ile uzman arkadaşlarımıza hafif gelecek olabilir. Ama planımızda tam bir kaynak olmasını hedeflediğimizden dolayı en baştan en detaya kadar ufak ufak artan seviyeler ile teknik dilden uzaklaşarak daha anlaşılır ifadeler kullanmaya özen gösterdim.

Şimdiden faydalı olması dileği ile.

İndirme ve Kurulum

Programı İndirme

Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi, https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35491 adresine giderek aşağıdaki adımları takip etmek vasıtası ile programımızı bilgisayarımıza indiriyoruz.

İndir ( Download ) butonuna tıkladığımızda hangi tip bilgisayar için bu programı indireceğimize dair bir ekran çıkmaktadır. Aşağıdaki gibi işaretleyip İleri ( Next ) butonu ile indirmeyi başlatıyoruz.

Microsoft, SharePoint Designer programının indirme adresleri ve versiyonları konusunda değişiklik yapabilir.

Kurulum

İndirmemiz tamamlandığında açılan penceremizden çalıştır seçeneği ile indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

SharePoint Designer 2013’ün ücretsiz bir yazılımdır. Fakat lisanslı kullanabilmek için mevcut bir Office sürümüne ihtiyaç duymaktadır. Office lisansınız üzerinden ücretsiz olarak çalışır.

Arından açılan ekranda Install Now butonuna tıklamak vasıtası ile programın yüklenmesini sağlıyoruz. SharePoint Designer 2013’ün temel kurulumu bu kadar basit ve sorunsuzdur. Eğer siz isterseniz Customize butonu vasıtası ile yüklenecek olan bileşenleri seçebilirsiniz.

Sırası ile aşağıdaki ekranlar karşınıza gelecek ve işlem bittiğinde SharePoint Designer 2013 Setup size bilgilendirecektir.

1
2
3

İşlemleri tamamladıktan sonra sol resimde gözüken bir ekran ile SharePoint Designer’ın başarılı bir şekilde kurulduğunu görmeniz gerekmektedir.

 

İlk Çalıştırma

Yükleme ardından Windows 8 makinamız da pencere tuşu vasıtası ile Tile ara yüzünde arama yaparak SharePoint Designer 2013 programımız buluyoruz ve üzerine tıklayarak açıyoruz.

Açılan programımızın ilk ekranı aşağıdaki gibi olacak. Artık SharePoint Designer 2013’e sahibiz. Mevcut sitelerimize bağlanmaya hazırız.

SharePoint Designer 2013 programımızı yükledik ve ilk çalıştırma aşamalarını geçtikten sonra programımız yukarıdaki ekran görüntüsünde açılmaktadır. Bu aşamadan sonra SharePoint Designer 2013 programımızı detaylı incelemeye başlayacağız.

İlk önce program ayarları ve site bağlantılarını yapmayı daha sonra ise Ribbon menülere teker teker göz atacağız.

Yukarıdaki ekranlar Windows 8.1 üzerinde gerçekleşmiştir. Siz kendi Windows sürümünüze göre Start Menü üzerinden SharePoint Designer 2013’ünüzü açabilirsiniz.

 

Leave a Reply