Sharepoint Permission Level Oluşturma

Yazımızda Sharepoint üzerinde oluşturduğumuz listelere nasıl yeni bir yetki grubu tanımlayacağımız hakkında temel bilgileri aktarmaya ve ekranda gördüklerimizin ne anlama geldiği konusunda pratik ve kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Yetki düzeyi oluşturabilmemiz için öncelikli olarak Settings menümüzden Site Settings alt menüsüne giriyoruz.

Site Settings ekranımız açıldığında User and Permission alt grubu altında bulunan Site Permissions linkine tıklayarak Permissions Level ekleyeceğimiz ekrana ulaşıyoruz.

Ekranımız açılır açılmaz Ribbon Bar da bulunan Permission Levels butonuna tıklayarak yeni yetki düzeyi ekleme ekranına geçiyoruz.

Bu ekranda mevcut yetki gruplarını görebileceğimiz gibi, tanımlanmış yetki grubunu silebilir veya ekranda gösterildiği üzere Add a Permission Level butonu ile yeni ekleme yapabiliriz. Yeni eklemek için Add a Permission Level butonuna tıklıyoruz.

Yetki düzeyimizi ekleyebilmemiz için ekleme ekranındaki Name ve Description alanlarını doldurarak List Permissions bölümündeki gerekli özelliklerden kendimize uygun olanı işaretleyerek Blogger grubu için yetkilendirmeyi yapıyoruz.

Yine bu ekranda aşağıya doğru indikçe List Permissions harici Site Permissions ve Personel Permissions için de ayarlama yapabileceğimiz görüyoruz.

Ekleme işlemimiz tamamladıktan sonra Sharepoint bizi tekrar Permissions Level ekranına gönderecektir. Burada yeni eklemiş olduğumuz Blogger yetkisini görebiliriz.


Bir sonraki aşama olarak Recent Menümüzden veya Site Contents altından Blogger yetkisini vermek istediğimiz listemizi açıp, Ribbon Bar üzerinde bulunan List Settings butonuna basıyoruz.

** Eğer Site Contents altından listemizin özelliklerine erişmek istersek, mevcut liste üzerinde sağ kısıma tıklayarak Settings linkine tıklayarak liste özelliklerine erişebiliriz.

Liste özelliklerine girdiğimizde Permissions and Management grubu altında bulunan Permissions for this list linkine tıklayarak listemizin yetkilendirme ayarlarını açıyoruz.

Yetki özelliklerine girdiğimizde Parent’den gelen yetkileri iptal etmemiz gerektiğinden Ribbon Bar’da bulunan Stop Inheriting Permissions butonuna tıklayarak kalıtımsal olarak gelen yetkilendirmeyi iptal ediyoruz ve çıkan uyarı ekranına Tamam diyerek kapatıyoruz.

Hemen ardından Ribbon Barda bir takım değişimler olacak ve Stop Inheriting Permissions yerine Grant Permissions butonu gelecektir. Bu butona basarak yeni yetkimizi eklemeye başlayabiliriz.

Butona bastıktan sonra çıkan ekranda yetki, vermek istediğimiz personel, kullanıcıyı seçiyoruz. Eğer bu kullanıcıya ya da kullanıcılara bir mesaj yazmak istersek mesajımızı yazıyoruz. Yetki eklemesi yaptığımız kullanıcılara bu listeye yetkilendirildiklerine dair e-posta göndermek istersek Send an email invitation check kutusunu da işaretliyoruz. En son olarak Select a permission level açılır menüsünden biraz önce eklemil olduğumuz Blogger level’ini seçerek tamam butonu ile kaydedip ekrandan çıkıyoruz.

Eğer şu ana kadar herşey yolunda gitti ve Sharepoint tarafından bir uyarı ile karşılaşmadı iseniz, artık vermiş olduğunuz yetkiler dahilinde giriş yapan kullanıcı işlem yapacaktır.

Yetkilerinizi daima istediğiniz an değiştirebilir yada yeni leveller ekleyebilirsiniz. Unutmayın level gruplama yapmanız sizin portal yönetiminiz açısından önemlidir. Çünkü bir kullanıcıya birden fazla level ekleyebileceğiniz gibi, o kullanıcıya ne kadar çok level eklerseniz güvenliğinizden taviz vereceğinizi unutmayınız.

Faydalı olması dileği ile.

Leave a Reply