SharePoint 2013 – 2016 Tek Web Sitesini Arama İçeriğine Eklemek

Merhaba, SharePoint on-prem için bazı durumlarda açmış olduğumuz alt web siteleri için arama hizmeti vermemiz icab edebilir. Bir senaryo oluşturmamız gerekirse step by step oluşturmaya çalışalım.

1 – İş birimi yada müşterimizin elinde 100 lerce HTML dosyası var ve bu dosyaların portal üzerinde aranabilir şekilde olmasını istiyor.

2 – Arama için SharePoint alt yapısının kullanılması isteniyor

3 – Üst site yetkilerine bağlı bir şekilde Ad kullanıcılarının girmesi isteniyor

Yukarıda basit bir şekilde talebin genel niteliklerini çıkarttık. Bu genel nitelikler üzerinden ilerleyerek portal üzerinde bir sub site açarak bu site için top page yetkilerini devir alıyoruz. Ardından bir Wiki Page kütüphanesi açıyoruz.

Elimizdeki dosyaların tamamını bu liste içerisine atıp yayına alıyoruz. Ardından Central Admin’e bağlanarak sunucumuzda Search Service Application: Search Administration ayarlarına gidiyoruz.

1

SharePoint Server Search linkine tıklayarak açılan eknrandan Search Service Application linkine tıklayarak Servis yapılandırma ekranına geçiş yapıyoruz.

2

Açılan ekranda servisimiz ile alakalı yapılandırma seçenekleri sol tarafta gözükmektedir. Sağ kısımda ile son olaylar ve yapmış olduğunuz ayarlar ile ilgili bilgilendirmeleri görebilirsiniz. Biz sol kısımdan Content Sources menüsüne tıklıyoruz.

3

Bu ekran SharePoint sunucumuzda arama için ayarlanmış içerik kaynaklarını barındıran ve yapılandırılmasına yarıyan ekrandır. Burada standart olarak Locak SharePoint Sites ve Portalınızın ismi bulunmaktadır. En altta bulunan ise şu anda yeni ekleyeceğimiz içerik kaynak tipidir. New Content Source Linkine tıklıyoruz.

4

İçerik tipimize bir isim verdikten sonra hemen altındaki kutuya alt sitemizin tam adresini yazıyoruz.

5

Sadece belirttiğimiz adres için olması için aramalarımızın ve indekslememizin il seçeneği seçiyoruz. Server içinde bu adres ile başlayan dizinleri indekslemek için kullanılan adımdır.

Ayrıca kare içine aldığım yerde eğer bu dizinde bulunan html yada aspx dosyaları sürekli değişiyor ise belirli zamanlarda incremental ve günde yada haftada belirli zamanlardada full crawl yapması için zamanlama yapabilirsiniz.

6
Ok butonuna basarak kaydettiğimiz içerik kaynağımızı tekrar liste üzerinden bularak bir kereye mahsus olmak üzere Start Full Crawl  diyerek tetiklemesini gerçekleştiriyoruz. Benim ekran görüntümde halen devam eden bir süreç olduğundan menü disable durumda sizde açık olacaktır eğer herhangi bir çalıştırma yapmadı iseniz.

7

Yukarıda anlatılan gibi tek bir sub site için search crawler yapısını ayarlar iseniz sub site için koyacağınız Search web partlar için de tüm SharePoint araması değil sadece ait olan alt site için arama yapabilir ve bu size hem zamandan hemde kaynaktan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Faydalı olması dileği ile.

Leave a Reply