Yammer Uygulama Geliştirme – Uygulama Oluşturma

Yammerın ne olduğu nelere yaradığı hakkında kısa bilgileri https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/29496.yammerla-hzlann-tr-tr.aspx adresinden daha önce sizler ile paylaşmıştık. Bu yazımızın içinde yazılım geliştiriciler içinde Yammer’ın altyapı ve Yazılım geliştirme API desteğini ve Yammer uygulamaları geliştirmeye giriş yapacağız.

Yazımızın konusu Yammer Uygulama oluşturma.

Yammer üzerinde bir uygulama oluşturabilmek için https://www.yammer.com/client_applications adresine gitmemiz gerekmektedir. Bu kısıma girebilmek için mevcut bir Yammer hesabı üzerinden sisteme kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Sayfaya giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran üzerinde hem sol kısımda bulunan yeşil buton ile “Register New App” kısmından ya da “Click here” linkinden yeni uygulama oluşturma işlemimize başlıyoruz.

Step 1

Uygulama ekleme butonlarından herhangi birine basar basmaz bir pencere açılarak uygulama hakkında genel bilgi girişi yapabileceğimiz bir ekran açılır. Buradaki bilgileri doldurarak “Continue” butonu ile Step 2 ye geçeceğiz.

Şimdi beraber girilen alanları ve anlamlarına kısa da olsa bakalım.

Application Name eşsiz bir isim olmalıdır. Yammer indeksinde verdiğiniz isim ile aynı uygulamam bulunmaması gerekmektedir.

Organization Firma adınız kuruluş adınız veya topluluk isminizi belirten alandır.

Support e-mail bu uygulamanın hangi mail adresinden destek verdiğini bildiren alandır. Yammer üzerinde uygulamanızı ekleyen kullanıcılar bu e-mail üzerinden sizinle irtibata geçeceklerdir.

Web Site bu alan uygulamanızın yada kuruluşunuzun internet sitesi adresidir.

Redirect URI Kullanıcılarınız uygulamaya eriştiklerinde hangi adrese yönlendirilmeli kısmını Yammer tarafına bildirdiğimiz alandır. Geliştirme sürecinde bu alanın gerekliliği ve ne işe yaradığı ile alakalı geniş bilgi vereceğim.

En son olarak Yammer Api kullanım sözleşmesini okuyup onaylamanız gerekmektedir. Bütün bilgilerin kenarlarında birer yeşil check işareti görüyorsanız ve sözleşmeyi de onayladı iseniz artık mavi olarak Continue butonun aktif olduğunu görebilirsiniz. Tıklayarak Step 2 ye geçiyoruz.

Step 2

Adım ikiye geçtiğimizde otomatik olarak uygulamanız oluşturulmuş bir şekilde detay ayarları yapabileceğiniz ekrana düşersiniz. Bu ekranda Basic Info, App Directory ve open Graph Ayarlarını yapabilirsiniz.

Bu ekranda Rest API üzerinde kullanabileceğiniz Client ID niz ve Client Secret kodunuz bulunmaktadır. Bu kodları kimse ile paylaşmamanız uygulamanızın güvenliği açısından önemlidir.

En son olarakda Expected Redirect adresi zaten uygulamamızı oluştururken vermiş olduğumuz yönlendirme adresimiz bulunmaktadır.

Basic Info

Application Information

Uygulamanın adı ve kuruluş bilgilerinin güncellenebileceği alandır. Bu alanı uygulama oluşturulurken girdiğimiz için otomatik olarak dolu şekilde gelmektedir. Uygulama adı eşsiz olmalıdır.

Support information

Uygulamanızın desteği için gerekli adresler bu kısımda tanımlanır. Destek adresiniz ve destek emial adresiniz tanımlanarak bu kısım tamamlanır.

Installation information

Uygulamanızı kullanacak olan kullanıcıların nereye yönlendirilecekleri ve Javascript orgin dosyalarının handi domainde bulunduğu ile alakalı bilgiler bu kısımdan girilir. Multi domain olarak giriş yapabileceğiniz Javascript Origins kısmı her satıra bir adet domain girmenize imkan sağlar.

Gerekli bilgiler girildikten sonra bu kısımda en altta bulunan Save and Deploy butonu ile kayıt altına alınır.

App Directory

App directory configuration

Uygulama bilgileri Kategori, açıklama ve detaylı açıklama alanları ile sınırlıdır. Bu alanlara uygulamanızı indirmek isteyen ya da kullanmak isteyen kullanıcılar için gerekli bilgiler yazılmalıdır.

Installation information

Yükleme bilgileri ekranında kullanıcılarınıza bu uygulama ile alakalı sözleşme şartları, gizlilik sözleşmesi ve uygulamayı kullanan kullanıcıların nereye yönlendirileceklerine dair bilgiler girilir.

Token kısmı eğer uygulamanız ek bir yetkilendirmeye ihtiyaç duyuyor ise işaretlenmesi halinde Yammer otomatik olarak bu yetkilendirme için bir Token oluşturarak uygulamanız içine koyacaktır.

App Directory imagery

Uygulamanızın görsel ayarlarının yapılduğı bölümdür. İkonlarınızın ve tanıtım materyallerinizin sırası ile tek tek uygulamaya yüklemenizi sağlar. Bu ekranda yanlarında * olan ibareler her zamanki gibi zorunlu alanlardır. Demomuz da Yammer ikonları ve bir adet banner kullanılmıştır.

Global App Directory deployment

Yammer networküne uygulama paketinizi yayınlayarak kullanıcıların kullanımına açma işlemini yaptığımız bölümdür. Buton yardımı ile submit işlemini gerçekleştirdiğiniz de artık tüm Yammer networküne uygulamanızı dağıtabilirsiniz.

Open Graph

Open graph aktivitelerini takip edebileceğiniz ayarları tanımlayabileceğiniz ekrandır.

Open Graph protokolü hakkında daha geöiş bilgiyi https://ogp.me/ adresinden elde ederek aktivite şekillendirmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Submit For Review

Uygulamanızın dağıtımını tamamlamak için kullanılır. Uygulamanızın kullanım amacını, şirketinizin büyüklüğünü ve uygulamanızın Yammer datasını saklayıp saklamayacağını belirtikten sonra dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Sözleşmeyi de okuyup onayladıktan sonra uygulamanızın dağıtımı tamamlanacaktır. Sol kısımda bulunan Uygulama ismine tıkladığınızda uygulama havuzuna gidebilirsiniz.

En son olarak buraya kadar her şey yolunda gitti ise uygulamanız onaylanmak üzere Yammer Networküne gönderilecek ve aşağıdaki gibi bir bekleme sürecine gireceksiniz.

Global App Directory’e uygulamanız eklendiğinde kullanmaya ve kodlayamaya başlayabilirsiniz.

Saygılarımla

Leave a Reply