Windows Azure Mobile Web Service Oluşturma Part – 1

Merhaba,

Bu yazımızda Windows Azure üzerinde management portalı kullanarak azure web service oluşturmayı anlatmaya çalışacağım.

Azure üzerinde bir çok servisin olduğunu ve bu servislerden hem sistem tarfında faydalanabileceğimiz hem de yazılım geliştirme tarafında yararlanacağımız bir çok servis bulunmaktadır.

Çağımızın gereksinimleri arasında yer alan mobil cihazlar ve tabletler, Azure’un da gücü ile daha kolay yönetilebilir durumda önümüze sunulmaktadır.

İsterseniz hemen Azure portal üzerinden mobil servis oluşturmaya giriş yapalım

1 – Azure portalımıza giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan Mobile Services menüsüne tıklayarak Create a new mobile service linkine tıklıyoruz.

2 – Linke tıkladığımızda Azure Portal bize bazı ayarları yapabileceğimiz bir popup pencere açacaktır.

Kısaca bu ayarlara değinmek gerekirse web servisinizin bulunacağı URL Database ve backend kısmı ile alakalı detayları seçiyoruz. En altta bulunan Configure Advanced Push Settings Check’i ise cihazlarınıza Push notification göndermek için ayarları yapabilmeniz için 3 numaraları sekmeyi aktif eder.

3 – Biraz önce 2inci maddede işaretlediğimiz check için ayarlarımızı yapabileceğimiz ekran açılmaktadır. NameSpace ve Hub name alanlarını doldurarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

4 – Ve son detay olarak da database yapılandırmasını yapmaya başlıyoruz. Burada Name alanı azure tarafından otomatik olarak gelmektedir. İsterseniz değiştirebilirsiniz. Server kısmında azure üzerinde bulunan bir sunucuyu seçebildiğiniz gibi yeni bir sunucu da oluşturabilirsiniz.

Login Name ve Şifre alanlarınıda doldurarak servisi oluşturmayı tamamlıyoruz.

5 – Servisimizi oluşturduk ve database bağlantılarını yaptık bu aşamadan sonra Azure çok az bizi bekleterek servisin oluşturulmasını sağlıyor.

Oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra bizi servislerimizin listesinin olduğu ekrana yönlendirerek detayları görüntülememizi sağlıyor.


Bu alanda servisimizin durumunu Ready olarak görüyoruz ve aynı zamanda oluşturma esnasında vermiş olduğumuz URL adresinin de linkli bir şekikde kullanıma hazır olduğunu görebiliyoruz. Linke tıkladığımız anda azure bizi direk olarak sayfamıza yönlendiriyor ve zaten burada da sevişimizin çalışır durumda olduğuna dair mesaj alıyoruz.

Azure Web Servis oluşturmaya çok kısa da olsa bir giriş yapmış olduk. Bundan sonraki adımlarımız ise oluşturmuş olduğumuz bu web servis üzerinde kodlama işlemlerine girmek olacak.

Faydalı olması dileği ile.

Leave a Reply