Mevcut Web Sitesi Üzerine Azure Application Insight Kurulumu

Merhaba,

Bilindiği üzere Microsoft Azure platformu üzerinde bir çok kullandığımız on-prem servisi bulut tabanlı olarak karşımıza çıkmaya başladı. Kullanımı basit ve zevkli servisler. Sürekli gelişmeye devam ediyor ve her geçen gün bizleri biraz daha şaşırtarak kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Visual Studio Online üzerinde Application Insight Visual Studio Update 2 ile beraber geldi. Aynı zamanda mevcut projeyi azure üzerinde host etme seçeneği de VS Update 2 ile beraber geldi.

Senaryomuzda projeyi oluşturuken Application Insight kurulumunu atladığınızı var sayarak Microsoft Azure üzerinden App Insight kodlarına erişimi hakkında ufak bir bilgi vermeye çalışacağız.

1 – İlk olarak mevcut Microfsot Azure hesabımıza portal.azure.com üzerinden erişiyoruz ve giriş yapıyoruz.

2 – Hızlı erişim için açılan Home ( Ana Ekran – Dashboard)’dan sol kısımda bulunan Browse(Gözat) seçeneğine tıklayarak en üst de bulunan Application Insight linkine tıklıyoruz.

3- Application Insight linkine tıklar tıklamaz Azure Portalın sağ kısmına doğru mevcut siteleriniz listelenecektir. Burada statusları hakkında bilgi alabilirken aynı anda üzerine tıkladığınızda bu web sitesi ile alakalı Application Insight detaylarına yönlendirilirsiniz.

4 – Açılan pencereden Application Health kısmında bulunan en üst grafiğe tıklayarak sağ kısma açılan JS kodunu alarak master sayfamıza yerleştiriyoruz.

Evet kullanımı ve kod alımı gerçekten bu kadar basit. Dördüncü maddede bulunan siyah kısım size verilen uygulama guid’idir.

Application Insight sizlere uygulamanızın detaylarını geniş kapsamlı olarak verebilen bir sistemdir. Azure üzerinde host edilen siteleriniz için tam raporlama sağlayarak sunucu ve web sitesi optimizasyonlarınızda size çok yardımcı olacaktır.

Saygılarımla

Leave a Reply