Visual Studio Browser Link Özelliği Aşırı CPU Kullanımı

Merhaba, bu yazımızda Visual Studio 2013 ile gelen son güncelleme olan Update 4’ün bilgisayarlar üzerinde aşırı CPU kullanması ile alakalı ufak optimizasyon teknikleri hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

VS 2013 Update 4 yüklediniz ve Web projelerinizde Debug işlemine başladığınızda aşırı derece CPU tüketimi var ise kapatabileceğiniz birkaç VS 2013 özelliği bulunmaktadır.  Bunlarından en önemlisi Browser Link Özelliğidir.

Browser Link Nedir?

Bu özellik Update 4 öncesinde Extention Update menüsünden Web Essentials paketinin yüklenmesi vasıtası ile aktif edilebilir.  Browser Link birden fazla tarayıcı üzerinde aynı anda debug etmenizi ( gerçek zamanlı) sağlayan bir eklentidir.

Bu özellik vasıtası ile Debug esnasında Browser link özelliği aktif ise SignalR teknolojisi sayesinde HTML kodlarında yapılan değişiklikleri aynı anda tüm tarayıcılarda güncellenmesini sağlar. Aynı zamanda tarayıcı tarafından da inspector vasıtası ile kodlarda düzenleme yaplılarak diğer browserlar içninde gerçek zamanlı HTML düzenlemesi yapmamıza yarar.

 

Browser Link ozelligini Nasil Kapatirim ?

Browser Link özelliğini aktif veya pasif etmek için Debug ( Start / Run) butonu yanında bulunan Refresh(yenile) düğmesinin yanındaki ufak ok’a tıklayarak Enable Browser Link menüsünü seçerek aktif yada pasif yapabilirsiniz.

1

 

 

 

 

 

 

CPU Degerleri

Öncelikli olarak makinamızın normal halde iken normal yani Visual Studio çalışmıyor iken CPU değerini görev yöneticisinden alıyoruz.

Şu anda ortalama 11 % >< 23 % arasında CPU değeri bulunmaktadır.

2

 

 

 

 

 

Bu değer makinamızın çalışması için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yalnız browser link aktif edildiğinde bu oran ortalama %25 ila %35 oranın da artmaktadır. Projemizi Browser Link aktif şekilde çalıştırıyoruz ve yeni CPU değerlerini tekrar kontrol ediyoruz.

3

 

 

 

 

Görüldüğü üzere %15 lük değer aktif olan browser link özelliği ile birlikte Debug aşamasında %42 ye çıkmaktadır.

 

Test Platformu

Browser  : Chrome ve Internet Explorer
Visual Studio 2013 – Update 4
Windows 7 Pro ve Windows 8.1 Pro N

 

  • Windows 8.1 Pro N versiyonda CPU değerleri daya yüksek çıkmaktadır. ,
  • Test Makinaları : Hp Probook 4540s ve Samsun Nxpd900 ultrabook.

Leave a Reply