SharePoint Sandbox ve Farm Çözümleri Arasındaki Farklar

Merhaba, ufak da olsa şu SharePoint geliştirme aşamalarında Sandbox mı? Yoksa Farm çözümlerimi kullanılmasına ilişkin birkaç kelime yazmak istedim. İki çözüm arasında yetkisel, programsal ve mantıksal farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklardan bazılarını aşağıda anlatmaya çalışacağım.

Sandbox Çözümleri

Her sunucu üzerinde birden fazla web uygulaması çalıştırılıyor olabilir. Bir web uygulaması da bir veya daha fazla site koleksiyonunda bulunabilir ve bir site koleksiyonu da birden fazla siteye sahip olabilir. Farm çözümleri tüm SharePoint sistemini etkileyeceğinden farm üzerinde bulunan tüm koleksiyonlar ve siteler için kullanılabilir olacaktır.

Bu durum bazen cezbedici gibi görünebilir, fakat bazen tüm site ve koleksiyonlar üzerinde istenmeyen etkileşimlere sebebiyet verebilir.

Sandbox çözümleri, Farm üzerindeki bütün site ve koleksiyonları etkilemesinden ziyade sadece tek bir site veya uygulamaya etki edebilsin diye türetilmiş korumalı bir çözümdür. Farm için bir izole sağlayarak sisteminizin kararlı çalışmasını sağlayabilir.

Bu oluşturulan Sandbox çözümü de IIS üzerinde ayrı bir işlemde SharePoint uygulaması olarak çalışacaktır.

Sandbox üzerinde yazılan kodlar eğer farm level bünyesinde bir erişim izini ile çalışan kodlara sahip ise muhtemel olarak bu izni almanız zor olacaktır. Örneklemek gerekirse SharePoint üzerinden kod tarafından SharePoint mail servisi üzerinden mail atmak için farm level de bir izine ihtiyacınız olacaktır ve sandbox çözümü bu noktada pek de işinize yaramayacaktır.

 

Farm Çözümleri

Farm çözümlerinde Sandbox çözümlerine oranla daha az kısıtlama ile karşılaşırsınız. Yalnız yapacağınız uygulama tüm site ve koleksiyonlar üzerinde erişime izin verilmiş olacağından kontrol burada yazılım geliştirici tarafındadır ve iyi planlanması gerekmektedir.

Farm çözümleri genel olarak Ugulama Sayfaları, Görsel Web Parçaları ve kod tabanlı iş akışlarını kontrol edebilir ve programlayabilirsiniz.

Ayrıca Farm ve Sandbox çözümleri için şunları da söyleyebiliriz. Sanbox çözümleri IIS üzerinde bulunan W3WP.exe üzerinde çalışmaktadırlar. Ayrıca Sandbox çözümleri Deprecated durumdadırlar. Sandbox çözümleri hakkında daha fazla detay için https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff798382.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Evet Sandbox ve Farm çözümleri arasında ki bazı farklılıkları açıklamaya çalıştım. Bunun haricinde bir çok kod tabanlı farklılıklar ve mantıksal farklılıklar bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi ve kod örnekleri için Microsoft MSDN kaynaklarından ve forumlarından faydalanabilirsiniz.

 

Saygılarımla

Leave a Reply