SharePoint 2013 – Office 365 SPS Services JQ Kütüphanesi Part – 2

SharePoint – Office 365 üzerinde SPS kütüphanesi işlemlerine devam ediyoruz. Serimizin bu ikinci yazısında SPS ile mevcut site adresini döndürmeye değineceğiz.

Yazımızın birinci bölümünde SPS kütüphanesinin sisteme kurulması ve temini ile ilgili temel bilgiler vermiştik. Eğer bu bilgiler hafızanızdan silindi ise … adresinden tazeleyebilirsiniz.

Aslında bu yazımızda anlatacağımız özellik çok sade ve basit bir fonksiyon. Bu fonksiyon 2010 ve 2007 SharePoint sürümleri için tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Fakat benim testlerimde Office 365 ve SharePoint 2013 üzerinde de sorun çıkarmadan çalışmaktadır. SPS dokümantasyonunda da bazı durumlarda birkaç bug ile karşılaşıldığından bahsedilmektedir.

Birinci yazımızda da yaptığımız üzere Site Pages altına SPSPart2.aspx adında bir dosya oluşturuyoruz ve Edit File in Advanced Mode seçeneği ile dosyamızı düzenleme moduna getiriyoruz.

Akabinde aşağıdaki kod bloğunun tamamını sayfamıza yazıyoruz.

Sayfamızı kayıt edip yayınlıyoruz. Ardından demo uygulamamız için sayfamızı browser yardımı ile ziyaret ediyoruz.

Ekranda görüldüğü üzere aslında kodumuz düzgün bir şekilde çalıştı. Root adreste olduğumuzdan bize sadece / olarak root yolunu gösterdi. Bu durumda eğer Site Collection altında bulunan herhangi bir siteye erişmiş olsa idik fonksiyonumuz bize …/SiteName olarak path döndürecektir.

SPS sitesinde Bug olarak bidlirilen bu sorun en kısa zamanda full path olarak düzeltilecektir. Şu an için root folderda http//… yerine sadece / algıladığımızda SPS için unun ana site dizinimiz olduğunu varsayabiliriz.

Daha fazla bilgi için SPS Dokümantasyonunu https://spservices.codeplex.com/wikipage?title=$().SPServices.SPGetCurrentSite&referringTitle=Documentation adresinden takip edebilirsiniz.

Faydalı olması dileği ile.

Leave a Reply