Power BI ile Veri Kapasitesi Yönetimi

Merhaba, Yazımızda sizlere Microsoft Power BI lisans seçenekleri ve bu lisansların birbirlerine olan farklılıkları ile veri kapasitesi yönetimi hakkında ufak bilgiler vermeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere Microsoft Power BI üzerinde iki adet lisanslama seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Free yani ücretsiz olan seçenektir diğeri ise Power BI Pro seçeneği ve bunlar birbirlerinden veri kapasite limitleri farklılığı ile ayrılmaktadırlar.

  • Ücretsiz kullanıcılar maksimum 1 GB Veri kapasitesine sahiptir.
  • Şu an için Pro Kullanıcıların maksimum 10 GB Veri kapasitesi mevcuttur.
  • Pro kullanıcılar her bir 10 GB için grup oluşturabilirler.

Yukarıdaki bilgiler ışığında Microsoft Power BI fiyatlandırma modelleri için https://powerbi.microsoft.com/en-us/pricing/ adresinde bulunan verileri incelemeniz de faydalı olacaktır.

Veri kapasitesini etkileyen etkenler, içeri aktarılan Excel raporları, sizler ile paylaşılan raporlar datasetlere dahil edilerek veri dosyalarının büyümesini tetikleyebilir. Power BI içerisine aktarmış olduğumuz Excel dosyaları da direk olarak veri dosya boyutuna etkendir.

Bunların haricinde ;

  • Reporting Servis tarafından sağlanan görsel raporların kullanılması
  • Power BI içine eklenen resimler
  • Excel tarafından pin yapılarak eklenmiş dashboardlar da veri dosyası boyutlarına etki etmektedir.

Veri Dosyasını Yönetme

Power BI üzerinde veri dosya boyutlarımızı görebilmek için https://app.powerbi.com sitesinden portala giriş yapmamız gerekmektedir. Eğer hala bir üyeliğe sahip değilseniz Free olarak denemeye başlamak için https://powerbi.microsoft.com/en-us/ adresinden aşağıda e-posta adresini yazabileceğiniz yere yazarak ücretsiz kullanıma başlayabilirsiniz.

Portal üzerinden giriş yaptıktan sonra, çark üzerine tıklayarak Manage Personel Storage menüsüne giriyoruz.

Bu menüye girdikten sonra karşımıza iki seçenek te sahip olduklarımız ve bizim ile paylaşılan veriler görülmektedir. Ayrıca MB cinsinden de hem kendi verilerimizin hem de bizim ile paylaşılan verilerin boyutlarını ayrı ayrı görebiliriz.

Eğer veri dosyalarınızın boyutları çoğaldı veya kullanımına gerek kalmadı ise yukarıdaki listede https://dpspowerbi.blob.core.windows.net/powerbi-prod-media/powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/articles/powerbi-admin-manage-your-data-storage-in-power-bi/20160512060958/pbi_deleteicon.png işaretine tıklayarak kendinize yer açabilirsiniz ve böylelikle verilerinizi daha efektif yönetebilirsiniz.

Dataset Limitlerinden de bahsetmek gerekirse Power BI herbir veri kümesi ( dataset) başına 1 gb limitle sınırlandırılmıştır. Fakat sizler bu veri desenlerinde Excel deneyimini kullanmak isterseniz her bir dosya boyutunuz 250 MB ile sınırlı olacaktır.

Ayrıca daha fazla metrikleri almak için yine çark menüsü üzerinden Admin Portal’a girerek sol menüden Usage Metrics menüsünü seçerek daha fazla ölçülebilir değerlere erişebilirsiniz.

C:\Users\ERDEM~1.SEL\AppData\Local\Temp\SNAGHTMLbd93f98.PNG

Usage Metrics ekranı yüklenmesi 3-5 sn alacaktır. Yüklenme tamamlandıktan sonra ortalama bir dashboard aşağıdaki şekilde olacaktır.

Limitleri Aşarsam Ne Olur ?

Microsoft Power BI limitlerinizi en az sizin kadar hassas derecede kontrol etmektedir. Sizi daha öncesinden uyarabilmek adına Çark menüsü altında bir progressbar yerleştirilerek bu menüyü kullandıkça sizi bir nevi uyarı niteliğinde olan bilgilendirme ile karşılar.

https://dpspowerbi.blob.core.windows.net/powerbi-prod-media/powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/articles/powerbi-admin-manage-your-data-storage-in-power-bi/20160512060958/manage-storage-limit.png

Bu aşamada sizi iki adet ekran karşılayacaktır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere Pro ve Free kullanıcılar için iki adet uyarı ekranı ile karşılaşacaksınız bunlardan PRO olanı aşağıdaki gibi olup size veri ambarınızı yönetmenize yönlendirecektir.

https://dpspowerbi.blob.core.windows.net/powerbi-prod-media/powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/articles/powerbi-admin-manage-your-data-storage-in-power-bi/20160512060958/powerbi-pro-over-limit.png

Free olaran ücretsiz Power BI versiyonun da ise hem size Pro versiyonu denemenize veya veri ambarınızı yönetmenize yönlendiren bir ekranla karşılaşacaksınız.

https://dpspowerbi.blob.core.windows.net/powerbi-prod-media/powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/articles/powerbi-admin-manage-your-data-storage-in-power-bi/20160512060958/powerbi-free-over-limit.png

Sonuç olarak her zaman olduğu gibi Power BI üzerinde de kontrolün sizde olması gerekmektedir. Unutmayalım ki Power BI sizin adınıza otomatik analizler yapan bir program değildir. Verilerinizi en iyi biçimde sunmaya hazırlayan ve bunları grafiksel olarak anlamlandıran bir BI aracıdır.

Faydalı olması dileği ile.

Leave a Reply