Office Geliştirme Merkezi

Merhaba, bildiğiniz üzere artık Office programlarımız tamamen Office 365 programlarımız / aboneliklerimizle tam entegre çalışabilmekte. Bundan önceki sürümlerde Office programlarımıza çeşitli diller ve yardımcı programlar vasıtası ile eklenti yazabiliyorduk.

Bu durum Office 365’in hayatımıza girmesi ile biraz daha farklı aşamalara geldi. Office Dev Center , Microsoft tarafından Office 365 üzerine entegrasyon , Eklenti yada entegrasyon yapmak isteyen yazılımcılar için büyük bir kütüphane sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz kütüphaneye ek olarak Microsoft Graph API ile rest servislerini kullanarak Office ve Office 365 aboneliklerimize ait birçok işlemi geliştirebiliyor olacağız. Bu yazımızdan itibaren Office Eklentileri, Office 365 ve Microsoft Graph üzerinde geliştirme üzerin hakkında sizlere daha geniş kapsamlı bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Dokümantasyon

Office Dev Center ile geliştirmeye başlamadan önce konu hakkında dokümanların yer aldığı https://dev.office.com/docs linkini incelemeniz faydalı olacaktır. Konularımızın ve uygulamalarımızın çoğunu bur adresten faydalanarak geliştiriyor / üretiyor olacağız.

Training

Dokümantasyona ek olarak Microsoft tarafından yayınlanan https://dev.office.com/training adresinde bulunan videolara da göz atabilir ve konu hakkında inceden bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca Channel 9 üzerinden de konusunda uzman geliştiriciler tarafından yayınlana videolara ve sohbetlere göz atmanız faydalı olacaktır.

Graph API

Şu anda V1 de bulunan ama aktif olarak v2 Beta yayında olan Graph API Office 365 ve Office sistemleri gelişmeye devam ettikçe ek özellikleri ile beraber Microsoft tarafından güncellenerek bizlere sunulmaktadır. Graph API gelişmelerini takip etmek için lütfen https://graph.microsoft.io/en-us/ adresini incelemede kalınız.

Office ve Office 365 geliştirme üzerine bu yazımızı bir milat kabul edersek bundan sonraki yazılarımızda masaüstü Office programlarımız ve özel yapım Windows programlarımız için REST API ler ile birlikte nasıl Office 365 aboneliklerimize ait verilerin işlenebileceğini yazıyor olacağız.

Yazı içerisindeki linkler sürekli içerik olarak Microsoft tarafından güncellendiğinden lütfen bookmarklarınıza alın

Görüşmek dileği ile.

Leave a Reply