Office 365 SharePoint Yammer App Authentication

Office 365 SharePoint Yammer App Authentication

Merhaba, önceki yazılarımızda Yammer hakkında kısa bilgi ve Yammer API limitleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştım. Bu yazılarımıza aşağıdaki linkler vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda ise daha önceden oluşturmuş olduğumuz Yammer uygulamamıza Office 365 SharePoint üzerinden nasıl login olabileceğimiz hakkında bilgi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak Office 365 SharePoint hesabımıza SharePoint Designer vasıtası ile giriş yaparak Site Pages menüsüne tıklıyoruz. Ribbon sekmesinde bulunan Web Part Page menüsünden Full Page, Vertical şablonunu seçerek yeni bir ASPX dosyası oluşturuyoruz.

Örnek dosyamızın ismini verdikten sonra aşağıdaki gibi listede gözüktüğünden emin oluyoruz. Benim örneğimde dosyamın ismi YammerUser.aspx

Dosyayı Advanced mod da düzenlemek için açıyoruz. Bu işlemi bir çok kez tekrarladık ama tekrardan yazmak iyi olacaktır. Dosya ismine sağ klik yaparak açılan menüden Edit File in Advanced Mode menüsünü seçiyoruz ve dosyamızı düzenleme modunda açıyoruz.

Gelişmiş düzenleme modunda açmış olduğumuz dosyamıza Yammer JS SDK kodlarını uygulama zamanı geldi. PalaceHolderMain ID’sine sahip Content Place holder kodunu bularak içini boşaltıyoruz. Burdaki mevcut kodlara şu an için ihitiyacımız olmayacaktır.

Yammer SDK sını dosyamıza entegre ediyoruz. Data-app-id kısmında uygulamamız oluştuğu sırada verilen Client App Id kodunu yazıyoruz.

Bir adet span tagına id olarak Yammer Login ismini veriyoruz. Ve ardından Yammer’ın lıgin olabilmesi için Yammer SDK tarafından verilen kodları yazıyoruz.

Sayfamızı tamamladık gelin beraber test edelim. Ribbon sekmesinde bulunan Preview Browser butonuna tıklayarak sayfamızı açıyoruz. Gerekli Office 365 login işlemini tamamladıktan sonra sayfamıza geleceğiz.

Sayfamıza geldiğimizde YammerUser.aspx de span öğesine yammer login için bir butonun otomatik olarak yerleştirildiğini görüyoruz.

Bu butona tıklayarak Yammer hesabımıza login oluyoruz.

Gerekli bilgileri yazarak Log In butonuna tıklıyoruz. Ardında bize oluşturduğumuz uygulama için gerekli yetkilendirmeler ve Terms ve Policy ler ile ilgili onay ekranı gelecektir. Bu ekrana da Allow diyerek onaylıyoruz.

Evet bu aşamadan sonra Yammer kullanıcınız bu uygulamaya Office 365 SharePoint üzerinden yetki sahibi olarak işlem gerçekleştirebilecektir.

Bir sonraki yazımızda Yammer geliştirme işlemlerine daha derinlemesine girmek üzere

Saygılarımla

Leave a Reply