Booking yazılımları size gerçekten ucuz tatilmi sağlar ?

Bir çoğumuz mobil uygulamlar, tabletler veya internet üzerinden bilgisayarlarımızdan tatil programı yapıyorsak gideceğimiz yerler veya oteller hakkında inceden bilgi ve fiyat araştırması yaparız.

Dünyadaki online alışveriş çılgınlığı dağ gibi büyümekte olduğu gibi, insanların bir çoğu önce araştırıp sonra mağazalardan satın alma yönüne doğru alışveriş etme eğilimine girmeye başlamaktadır.

Turizim piyasası internette bir haylı kızışmış durumdadır. Bunlara bir iki örnek vermek gerekirse;
Booking.com
Expedia.com
ebookers.com
kayak.com

Genel özellik olarak hepsi aynı işlevi görmekte. Aralarındaki bariz farklar fiyatları ve kullanıcı yorumlarıdır. Kullanıcı yorumlarının ne kadar gerçeği yansıttığı elbette tartışılır fakat tartışılamayacak tek konu ekonomiktir. Biz türkerlin ucuz etin yahnisi veya ucuzdur vardır bir illeti pahalıdır vardır bir hikmeti gibi atasözlerimiz olduğundan fiyat konusunda da bazı çekincelerimiz elbette bulunmaktadır.

Bu gibi durumda internet alışverişleri için bir tanıdığa sormak hakkımızı kullanarak daha önce orada kalan veya kalmış yakınlarına baş vurarak bu otel veya tesis hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kesin ve net kararımızı vermiş oluruz.

Fiyat konusunda ufak bir karşılaştırma yapmak aşağıdaki resmi inceliyelim. Elimizde Kayak,Booking.com ve Ebookers.com uygulamarının yan yana getirilmiş hali mevcuttur.


Resimde görüleceği gibi üç uygulama yan yana getirilmiş durumda. Farkettiğimiz ilk özellik döviz kurlarının birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bizim için bir dezavantajdır. Çünkü TL bazında kurlar birim fiyatta farklılık göstermektedir. 28/11/2012 tarihli merkez bankası kurlarını aşağıda görebilirsiniz.

Bu fiyatlar ve kurlara göre basit bir hesaplama yapmak gerekirse sırası ile;

Kayak.com
46$ x 1,79 Dolar Kuru = 82,34 TL x 2 Kişi = 164,68 TL gecelik

Ebookers.com
44,14£ X 2,86 Sterlin kuru = 126,24 TL x 2 kişi = 252,48 gecelik

Booking.com
59€ x 2,31 Euro kuru = 136,29 TL x 2 Kişi =272,58 Gecelik.

Tabiki bu fiyatlara Long Stay indirimleri , EB indirimleri ,Ek yatak ve çokcuk indirimleri gibi uzun vade kalışlarda yapılan indirimler dahil değil. Çünkü direk olarak o gece konaklama seçeneği seçilerek fiyat almıştım.

Şu an türkiyeninde içinde bulunduğu ekonomik durum göz önüne alınacak olursa TL yada Dolar kurundan ürün satışı yapan firmalar her zaman bize daha ekonomik bir ürün tedariği sağlayacağı yukarıdaki tablodan da açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

Eğer ürünü veya hizmeti gerçekten aynı olduğunun kanaatinde iseniz en ekonomik olan sizin açınızdan uygun olacaktır. Ve yine yukarıdaki tabloya bakarak, kayak.com un şu an için en ekonomik tatili bize sağladığını görebilmekteyiz. Booking yazılımlarının size gerçekten ucuz tatili sağlamasını istiyorsanız elinizdeki butun yazılımları değerlendirmenizi ve en son gerçekten bu tesis veya ürünü kullanmış olan bir yakınınızdan veya onun yakınından yardım taleb etmenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply