SharePoint Online Server Resource Quota ve Storage Quota Ayarlarını Değiştirme


Merhaba, Trial hesaplarımızda yada mevcut SharePoint online aboneliklerimizde sitelerimizin Quota ayarlarını değiştirmek için yapılacak işlemler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Bunlardan birincisi Office 365 SharePoint Online Admin üzerinden ayarlama, ikincisi ise Management Shell kullanarak PowerShell komutları ile ayarlamadır.

Öncelikli olarak PowerShell üzerinde Server Resource Quota ayarlarını değiştirmek için gerekli olan komutları beraber yazalım

SharePoint Online Management Shell

  1. SharePoint Online Management Shell programını açalım . Eğer Bilgisayarınızda program yüklü değil ise https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35588 adresinden indirerek kurulum yapınız ve ardından programı açınız
  2. Connect-SPOService -Url https://username-admin.sharepoint.com -credential admin@username.com komutu ile SharePoint Online Admin sitenize bağlantı kurunuz.
  3. Get-SPOSite -Identity https://username.sharepoint.com komutunu yazın
  4. Set-SPOSite -Identity https://username.sharepoint.com/sites/site1 -ResourceQuota 600 -StorageQuota 15000 komutu le Resource Quota nızı 600 MB ve Storage Quotanızı 15000 Mb olarak ayarlayınız. Ardından admin paneline giderek kontrol işlemi gerçekletiriniz.

SharePoint Admin Arayüzü Kullanarak Kota Arttırımı

Öncelikli olarak admin arayüzünden Server Quota ayarlarını değiştirmek için uygulama menüsünden Admin paneline erilmemiz gerekmektedir.

Admin ana ekranı ( Dashboard ) açılır açılmaz sol kısmda bulunan menüler arasında uygulamalarınızın yönetimi için belirlenmiş olan Admin Kategorisi altında bulunan SharePoint Menü öğesine tıklayınız.

Açılan ekran ( SharePoint Admin Center ) mevcut sitelerinizin listesi ile ekrana gelecektir. Bu ekranda farkedileceği üzere sitelerden herhangi birisi seçilmediği takdirde bazı menü öğelerinin disabled olarak geldiği gözükmektedir.

Site Storage Quota

Kotasını arttırmak istediğimiz siteyi secerek Ribbon menüsünden Storage Quota yı seçerek depolama alanı ayarlarını değiştirmek üzere özellik penceresine erişiyoruz.

Açılan bu ekranda mevcut kota ayarlarımızı değiştirerek Kaydet (Save) butonuna basarak ayarlarımızı güncelliyoruz. Ayrıca bu ekranda eğer istersek Storage kotamız % cinsinden belirlediğimiz değere ulaştığında admine mail atmasını da sağlayabiliriz. Bu admin ( yönetici ) SharePoint online yöneticisi değil Site koleksiyonu yöneticisidir.

Server Resource Quota

Storage Quota ayarlarına benzer olarak Ribbon Menüden bu sefer Server Resource Quota seçilerek ayarlama ekranına ulaşılır.

Server Resource Quota ayar ekranı Storage Quota ayar ekranına benzer olarak hemen hemen aynı alanları içermektedir. Storage Quota ayarlarında Sunucudaki disk alanını gözükmekte iken Resource Quota alanında mevcut kullanılabilir Resource miktarı gözükmektedir. Ayalarmamız tamamlandıktan sonra Kaydet ( Save ) butonu ile ekranımızı kapatıyoruz.

Yazımızda hem Online Management Shell hemde SharePoint admin üzerinden Server Resource Quota ve Storage Quota ayarlarının nasıl yapılacağına dair kıs bir bilgi aktarımı yapmaya çalıştım. SharePoint üzerinde Management Shell ile yaptığınız işlemler anlık olarak aktif olmaktadır. Admin üzerinden yapılan işlemler belirli periodlar ile güncellendiğinden bazı ayarlar 5 dakika üzeri bazıları ise 24 saate yakın bir sürede güncellenmektedir.

Ayrıca SharePoint Online Management Shell üzerinde farkedildiği üzere tek bir komut ile hem Server Resource Quoat hemde Storage Quota aynı anda değiştirilebilirken, SharePoint Admin arayüzünde bu ayarları ayrı ayrı ekranlardan yapmak zorunda kalacaksınız.

Bu ufak bilgiler ışığında daha verimli yönetimler diliyorum.

Saygılarımla

Leave a Reply