Office365 INFO PATH FIELD VALIDATION

Merhaba ,

Office365 üzerinde Infopath kullanarak Edit ve Insert formlarımızı düzenleyebildiğimiz gibi, Yeni özel formlarda oluşturabilmekteyiz. Bu yazımızda basit olarak bir form elementinin Info Path kuralları vasıtası ile Office365 üzerine yayınlanmasını göreceğiz.

ToDo:
———————–
1 – Office365 Üzerine yeni bir Custom List app oluşturulması,
2 – Oluşturulan Listeye yeni kolonlar ekleme,
3 – Info Path Edit ekranına erişim,
4 – Form Tasarımın Değiştirilmesi,
5 – Forma Yeni bir Data Source bağlama,
6 – InfoPath yardımı ile yeni field rule oluşturma,
7 – Publish ,
8 – Mutlu Son

1 – Office365 Üzerine yeni bir Custom List app oluşturulması
Custom list oluşturma ile başlayabiliriz. Klasik olarak Add an App > Custom List kısa yollarını takip ederek Schools adında bir liste oluşturuyoruz

1

2

3

2 – Oluşturulan Listeye yeni kolonlar ekleme

Oluşturmuş olduğumuz listemizin sağ kısmına tıklayarak Settings linki vasıtası ile listemizin özelliklerini düzenlediğimiz ekrana geçiyoruz.

4

Daha sonra listemize 1 adet Chooice kolon ekliyoruz.

5

6

3 – Info Path Edit ekranına erişim

Şimdilik list özellikleri ile işlemlerimiz bitti. Hemen listemizin list sayfasına dönerek ki bunu Schools ismine tıklayarak yapabiliriz , Info Path Edit ekranını açacağız.

Ribbon barı kullanarak List tabına geçiyoruz ve oradan da Customize in InfoPath butonuna tıklıyoruz.

7

Eğer Internet Explorer harici bir browser kullanıyorsanız bu buton vasıtası ile Info Path’e erişmek imkansız olacaktır. Sharepoint ve Office365 bazı özelliklerin sadece IE browserı üzerinde çalışmasına olanak tanımaktadır.

8

Internet Explorer vasıtası ile işlemlerimize edevam ediyoruz.Internet Explorer geleneksel bir denetimle bu uygulamaya izin verip vermeyeceğimizi soruyor. YES komutu ile devam ediyoruz.

9

10

4 – Form Tasarımın Değiştirilmesi
Evet artık Info Path karşımızda ve edit etmek istediğimiz form da ekrana hazır nazır bir şekilde durmaktadır.Tasarımsal olarak değişiklikleri de burada yapabiliriz. Ben basit bir örnek olduğundan dolayı hazır form tasarımı şablonlarından birini kullanacağım.

11

5 – Forma Yeni bir Data Source bağlama

Bu ara işlem eğer birden fazla Data bağlamak isterseniz yada listede yeterli olmayan alanlardan fazlasını almak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Eğer form sizin için yeterli ise direk olarak 6 ncı adımdan da devam edebilirisiniz.

Ribbon dan Data tabı ile From Sharepoint List öğesine tıklıyoruz.

12

Sırası ile aşağıdaki ekranları takio ediyoruz.

13

14

15

16

17

Evet şimdi artık elimizde yeni bir data listesi bulunmaktadır.bu Liste InfoPath’imizin sağ kısmında gözükecek ve sürükle bırak basıtası ile liste içindeki tüm ( Seçili) fieldlara erişebileceğiz.

6 – InfoPath yardımı ile yeni field rule oluşturma
Geldik Asıl konumuza aslında bundan önce yaptığımız tüm işlemler buradan oluşturacağımız Kural için bir ön hazırlıktı. InfoPath bizlere Validasyonlar ve akışlar konusunda büyük kolaylık sağlayan bir programdır. SharePoint ve Office365 ile de tam entegre çalışması çok güzel bir olay.

Kontrollerimizi forma sürükledikten sonra validate olacak elemente tıklayıp Ribbom Barda bulunan Properties tabındaki Add Rule butonunu kullanarak Is Blank seçeneğini seçiyoruz.

18

InfoPath kural oluşturma konusunda da bize yardımcı olmakta ve hazır rule ve formatlar sunmaktadır. Bunlardan herhangi birini seçebilir yada sağ kısıma açılan panelden istediğiniz gibi ayarları değiştirebilirsiniz.

19

7 – Publish

Buraya kadar herşey iyi ve istediğimiz gibi gitti ise artık oluşturmuş olduğumuz Custom Formu Office365 ortamına Publish etmeye geldi.SharePoint Designerda Publish butonu koca koca konulsa da InfoPath ortamında bu buton daha ufak ve Penceremizin sol üst köşesinde kalmaktadır.

20

Puplish butonuna bastıkdan bir kaç saniye sonra ( yada Dk:) ) InfoPath bize işlemin başarılı olarak gerçekleştirildiğine dair mesajını gösterecektir. Zaten bir sorun var isede bunuda bildirmektedir.

21

8 – Mutlu Son

Office365 ekranımıza ( Sayfamıza) geri dönüyoruz. Artık formumuz normal alışık olduğumuzdan biraz farklı olarak uygulamış olduğumuz tasarımımızla karşımızda.Info Path ortamında hazırlamış olduğumuz kural ise şu anda otomatik olarak çalışmaktadır.

22

Formdaki alanı doldurmadan da bu kırmızı hatadan kurtulamayacağız.

23

Faydalı olması dileği ile

Leave a Reply