Office 365 SharePoint Yammer Rest API – Mesaj Gönderme

Merhaba, Office 365 SharePoint üzerinden Yammer Login olma ve Yammer Uygulama oluşturma aşamalarını aşağıdaki yazılarımızda bahsetmiştik.

Bu yazımızda ise Office 365 SharePoint üzerinden Yammer sayfamıza Mesaj Gönderme ile alakalı kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikli olarak SharePoint sistemize giriş yapı Yammer Login olma adımlarını (Makale 1) uygulayarak sistemimizi Yammer sistemine bağlıyoruz. Bu aşamadan sonra Office 365 SharePoint yapınızın Yammer üzerine erişim varsayarak devam ediyoruz.

SharePoint Designer vasıtası ile yeni bir sayfa oluşturuyoruz.

YammerSendMessage.aspx

Sayfamızı oluşturduktan sonra sağ tıklayıp Edit File in Advanced Mode ile düzenlemek üzere açıyoruz ve ContentPlaceHolderMain kısmını bularak içini temizliyoruz. Çünkü içerisinde bulunan standart kodlara ihitiyaç duymuyoruz. Aşağıdaki kod bloğunu sayfamıza uyguluyoruz.

Yukarıdaki kod bloğu bizim adımıza Yammer rest apisi message.json dosyasına bir post isteği göndermektedir. Buradaki Broadcast = true ise bu mesajınızı tüm şirket çalışanları duvarda görebileceklerdir.

Sayfamızı Preview Browser ile test ediyoruz.

İşlemimizin gerçekleştiğine dair alert ekranımız gözükecek ve console ekranında Yammer hesabımıza giriş yaptığımızı belirten bir ibare gelecektir. Tamam diyerek alert ekranımızı kapatıyoruz. Ardından bir işlemin gerçekleştirildiğin console ekranında görüyor olmamız gerekmektedir. Console ekranına bakacak olursak ;

Mesaj tipimizin announcement ve gizliliğinin public olduğunu göreceğiz. Aynı şekilde diğer bütün detaylarıda bu obje üzerinden takip edebilmemiz mümkün.

Yammer sayfamıza giderek kontrollerimizi de gerçekleştirelm son olarak. Yammer ekranımızda Announcemet tipine ait Body içeriğine yazmış olduğumuz mesaj uygulamamızın ismi ile beraber paylaşılmış durumdadır.

Yammer Mesajlarında kullanabileceğimiz bazı parametrelerde şu şekildedir.

body – Mesajın içeriği

group_id – Bir guruba mesaj atılacaksa atılacak gurubun gurup Id si.

replied_to_id – Bu Mesaja Reply edildiğinde hangi Kullanıcıya geleceği

direct_to_id – Bu mesaj özel bir mesaj ise özel mesajın gönderileceği kişi ID si.

Belirli başlı paramertreler arasında yukarıdaki dört maddeyi sayabiliriz.

Yammer Rest API de mesajlarınızı göndermek için

POST https://www.yammer.com/api/v1/messages.json adresini ve mesajlarını silmek için ise DELETE https://www.yammer.com/api/v1/messages/[:id ] adresini kullanabilirsiniz.

Leave a Reply