Microsoft Touch Develop

Merhabalar, bir çok yerde Çocuklar için kodlama , coding for kids vb etkinlikler yapılmakta. Bir developer olarak, SharePointin yanısıra biraz da kodlama araçları hakkında da inceleme yaparak sizlerle paylaşmak istedim.

Touch Develop Microsoft tarafından hızlı kod yazmanız için tasarlanmış tarayıcı tabanlı bir editördür. Böylelikle tüm platformlarda çalışabilmektedir. https://www.touchdevelop.com/app/ adresine giderek hemen giriş yapabilir ve kodlamaya başlayabilirsiniz.

Touch Develep’u ilk açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve sizi yönlendirmeye başlayacaktır.

Öğreticiler ekranında buraya dokunun kısmına dokunursanız size bir çok örnek verecek ve bu örnekler üzerinden Touch Developun çalışma mantığını ve neler yapabileceği konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

İlk Kodumuz

Ana ekran üzerinde bulunan komut dosyası oluştur butonuna tıklayarak ilk uygulamamızı oluşturmaya başlayabiliriz.

Komut dosyası oluştur ekranına tıkladığınız anda size şablon seçebilmeniz için bir pencere açılacak ve penceredeki scroll yardımı ile içeride bulunan şablonlara göz atabilirsiniz.

Uygulamamızı oluşturduktan sonra kod yazma ekranına otomatik olarak yönlendiriliyoruz

Add new butonlarını kullanarak yeni fonksiyonlar oluşturabilirsiniz. Mouse tıklamaları ile hızlıca fonksiyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bunların haricinde ana ekrana dönerek oluşturmuş olduğunuz kodlarınızı yayınlayabilir ve cihazlarda görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Sizde çocuklarınıza veya kendiniz için kodlama bilgisi olmadan neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız ve öğrenme isteğiniz hala içinizde ise Touch Develop ile eğlenceli vakitler geçirebilir fikirlerinizi uygulamak için prototipler yapabilir hatta bunları herkesle paylaşabilirsiniz.

Saygılarımla

 

Leave a Reply