FTP Kullanım Rehberi

FTP nedir?
FTP, File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) anlamına gelip, web sitenizin dosyalarını bilgisayarınızdan Hosting paketinize aktarmak için kullanılır.

FTP hesabı nedir?
Dosya transferlerinizi gerçekleştirebilmeniz için, Hosting paketiniz ile birlikte sizin için açılan hesaptır. FTP hesabınızın detayları, bizden aldığınız hizmet üzerine size gönderilen maillerde bulunmaktadır.

FTP hesabı nasıl kullanılır?

FTP kullanımı için özel programlar vardır. Bu FTP programlarını internetten indirip bilgisayarınıza kurarak FTP hesabınız ile işlem yapabilirsiniz. Alternatif olarak Internet Explorer’ın da FTP özelliğini kullanabilirsiniz.

Internet Explorer ile FTP hesabına nasıl bağlanılır?
Internet Explorer ile FTP hesabınıza ftp://ftp.ornek.com şeklinde kendi alan adınızı yazarak bağlanabilirsiniz. Eğer adresi sadece ftp://ftp.ornek.com olarak yazarsanız, sistem Anonymous (Kimliksiz) kullanıcı olarak giriş yapmaya çalışacağı ve izin alamayacağı için giriş gerçekleşemeyecektir. ftp://ornek.com@ftp.ornek.com şeklinde bir adresle giriş yapmanızın ardından çıkacak ekranda şifreniz sorulur. Şifrenizi girdikten sonra sisteme bağlanabilirsiniz.

FTP programları hangi kaynaklardan bulunabilir?
https://www.google.com.tr/ adresinden “FTP Client” anahtar kelimesi ile arama yaparak bazı FTP programlarına ulaşabilir, bu programları bilgisayarınıza kurarak kullanabilirsiniz. https://www.smartftp.com/ adresinden indirilebilen Smart FTP programı yaygın ve ücretsiz FTP programlarından biridir.

FTP programları ile FTP hesabına nasıl bağlanılır?
Bilgisayarınıza kurduğunuz FTP programı açıldığında hosting paketinize ait, internet üzerinde size ayrılmış olan alana ulaşabilmeniz için “FTP Sunucu Adı”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” alanlarını doldurarak bağlantı kurmanız gerekecektir. “FTP Sunucu Adı” kısmına ftp.matdigitalmedia.com, ftp.ornek.com gibi web sitenize ait sunucu adını; “Kullanıcı Adı” kısmına web sitenize ait kullanıcı adını ve “Şifre” kısmına şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Bu bilgiler hosting paketiniz açıldığında size gönderilmiş e-mail’de yer almaktadır.
Web sitesi dosyaları FTP hesabına nasıl yüklenir?
FTP bağlantısı kurulduktan sonra web sitenize ait dosyaları yüklemeniz gereken klasör “httpdocs” klasörüdür. “cgi-bin” klasörü, uzman kullanıcılar için, MS Access veritabanlarının konumlandırılması amacıyla bulunmaktadır. Bunun dışında sitenize ait tüm dosyalar “httpdocs” klasörünün içerisine yüklenmelidir. Dosyalarınız web sitenize yüklenirken, bulunduğunuz yerdeki internet bağlantınız kullanılacağı için yükleme süresi, internet bağlantınızın hızına ve yükleyeceğiniz dosya miktarına bağlı olarak değişecektir.

Not: FTP hesabınıza yükleyeceğiniz dosyaların adlarında, Türkçe karakter, büyük harf ve boşluk kullanmamanız daha uygun olacaktır.

Not: Yeni açılan hesaplarda, “httpdocs” klasörü içerisinde “index.html” adlı bir dosya bulunmaktadır. Bu dosya, web siteniz yeni açıldığında ana sayfada çıkması için yerleştirilmiş “Yapım Aşamasında” yazısını içerir. Bu dosyayı dilediğiniz zaman silebilirsiniz.

Leave a Reply