TurtaIotHAT ve LogPusher

Merhaba, günümüz de fırınların bile frameworklerini kendi kendilerine güncellediklerini düşünürsek artık birazda yazılım teknolojileri konusunda IoT (internet of things) cihazları ve kavramları hakkında çalışma yapmanın zamanı gelmişti.

Konu hakkında cihaz olarak hem ekonomik hemde kurulum ve Windows  IoT Core yüklenebilmesi açısından Rasberry PI3 cihazını tercih ettim. Arkadaşım Sayın Umut Erkal, en son görüşmemizde IoT’ler hakkında LogPusher üzerinden notifikasyon atabileceğimizi ve cihaza sahip olanların ekstra hiç bir alt yapı hazırlamadan LogPusher ile ilerleyebileceklerini konuşmuştuk.

O zaman için yaklaşık 1 ay öncesinde yanında bulunan cihazı bana vererek GitHub üzerinde bulunan https://github.com/Turta-io/ kodları inceleyerek neler yapabiliriz bir bakmamı rica etti. Kendi yoğunluğu zaten başından aşkınken birde LogPusher’I başına sarmıştı daha doğrusuJ

Fakat geçen günlerde TurtaIoTHAT için çalışmalara başladık ve LogPusher için Turta ya özel bazı kodlar ve servisler üretmeye çalıştım. Bu servisler LogPusher alt yapısını kullansada tamamen Turta kullananlar için ayrı bir End Point’e sahip şu anda.

Başlama noktamız bütün Turta kullanıcılarının başlamak istediği nokta olan (tabi bence ) Turta üzerinde bulunan BME280 sensör’ü idi. Bu sensor size bulunduğu ortam üzerinde Sıcaklık, basınç, yükseklik ve nem değerlerini veren bir sensördür. Bu sensor konusunda ne yapılabilir düşünürken bu verilerin ayrı bir tabloya yazılarak grafik şeklinde gösterilmesi konusunda da çalışmalara başladık.

İlk önce mevcut kodları alarak örnek bir LogPusher uygulaması oluşturarak WindowsIoTCore kurduğumuz Rasberry PI cihazına kodları Deploy ettik. Bu zamanda birçok hata ile karşılaştığım doğrudur. Fakat hem cihazı hem de yapısını tanımaya başladıkça cihazın doğasına uyarak aldığımız verileri daha düzgün bir şekilde parse etmeye çalıştık. Sonuçta ise şu anda gün bazında maksimum sıcaklıkları veren bir grafiğimiz de mevcut.

word-image

 

Bu grafik sürekli olarak güncellenmekte ve iki tarih arasında da verilerinizi görebilmektesiniz.

Ayrıca LogPusher ile birlikte birden fazla Turta cihazınızı mevcut uygulamalarınızdan ayrı bir şekilde yönetebileceğiniz bir ekranda düzenledik. Bu ekran üzerinde Turtanın desteklediği tüm sensörler hakkında bilgi almayı ileriki günlerde hedeflemekteyiz.
word-image

Ayrıca bu günlerde PIR sensör’ü ile alakalı çalışmalarımız da sona yaklaşmış durumda. Çok yakında PIR sensör’ü ile alakalı güncellemede LogPusher üzerinden sizlere hizmet vermeye başlayacaktır.

word-image

LogPusher ve TurtaIoTHAT tamamen yerli üretim olduğundan bu konuda çalışma yapmak isteyen arkadaşlarımıza da destek olmak isteriz. Bu konuda bize hello[at]logpusher.com adresinden ve Turtanın Resmi Sayfasından https://turta.io/ Umut Erkal Hocamıza ulaşabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply