N11 ve LogPusher

Merhaba,

Uzun zamandır N11 üzerine LogPusher entegrasyonu ile uğraşmaktayız. Buradaki amacımız ürünlerinizi N11 veya Hepsiburada üzerinden satmak yada onaylamak değil, siparişlerinizin anlık ciro takiplerini ve real time raporlarmalarını sizle paylaşmaktır.

Bu süreç zarfında N11 özelinde daha çok zaman harcayarak N11 sistemlerini tanımaya ve bize olan davranışlarına anlam vermeye çalıştık. Yazının genelinde anlatılan davranışlarımız ve bize olan davranışların tamamı sistemsel ve entegrasyoneldir. Kişi ve şahıslardan bağımsız olduğunu belirtelim.

N11 markasını yada diğer  Pazar yerlerininde ismini vermekten asla çekinmiyorum çünkü bu firmalar türkiye de e-ticaret sektörüne büyük katkı sağlayan nadide firmalardır . ( Neyse 🙂 )

Davranışlarına anlam vermeye çalıştık demiştim. Analiz ettiğimiz üzere genelde N11 gece saatlerinde belirli güvenlik kuralları uygulayarak sistem üzerinde entegre keyleri olan ( bu keyler entegrasyon yapabilmek için kendi panellerinden alınıyor ) kullanıcılara belirli durumlarda bloke koyuyor olabilir. (altını çizelim olabilir diyorum çünkü kurum herhangi bir blokeden bahsetmiyor sitelerinde ya da dokümanlarında. En azından ben görmedim 🙂 )

İki adet case ile genelde karşılaştık, bunlardan 1 incisi N11 tarafından connection kapatılması idi. Herhangi bir data okıuyamadığını ve bu süreç zarfında karşı sunucu tarafından isteğimizin reject edilerek bağlantının koparıldığı hatası.

Eğer böyle bir hata alıyorsanız kasıtlı olarak kapatıldığını düşünürsünüz. Neden mi ? çünkü API üzerinden istediği şekilde bir request veriyorsunuz ve  burada null yada herhangi bir data yok ise dönen değer status 200 döner ve sizde veri alamadan akışı sonlandırıp bir sonraki tetiklemeyi beklersiniz. Fakat burada durum şu siz request atıyorsunuz ve bekliyorsunuz Time out da demiyelim ama askıda kalıyorsunuz ve en son sizi farkedip dışarıya fırlatıyor tabi LogPusher bunu yakalıyor :).

Screenshot_2017-11-19-02-20-39.png

İkinci olarak ise belirli bir period süresince herhangi bir response alamadığımız için bağlantımız fail olmakta idi. Burada akış 1inci case’e bezer durum. Hiç bir şekilde request sonucu Status 200 olara dönmemekte.

Screenshot_2017-11-19-02-13-04.png

Ip Adresleri N11 IP bloklarnı adres etmekte. Diğer keyler üzerinde de farklı entegre keyleri arasında IP farklılıkları olmakta. Bu yazım vasıtası ile daha teknik bir raporu firma yetkilileri ile de paylaşmayı planlamaktayım.

Gelelim işin süpriz case’ine 🙂
11.11 kampanyası süresince tüm gece izledik 24 saat ve -+ bir gün boyunca. Bu hataların hiç biri gelmedi. Nedenini bizde merak ediyoruz  🙂 En kısa zamanda öğrenip sizlerle paylaşmak üzere.

Saygılarımla

Leave a Reply